Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Ostrowi Mazowieckiej

07-300, Ostrów Mazowiecka

ul. Romana Rubinkowskiego 15

E-mail: sekretariat@pppom.szkolnastrona.pl

Grupa wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Grupa wsparcia to cykl spotkań, podczas których gromadzą się rodzice dzieci niepełnosprawnych w celu uzyskania wzajemnego wsparcia. Uczestnictwo w tej grupie daje rodzicom możliwość poznania innych rodziców, którzy borykają się z podobnymi przeciwnościami, problemami. Tym samym daje im poczucie przynależności do grupy oraz skłania do głębszej refleksji nad problemem niepełnosprawności własnego dziecka, pomaga także zaakceptować je, takim jakie jest.

Jest to czas i przestrzeń podczas którego rodzic w pełni może pomyśleć również o sobie, znaleźć czas aby się zatrzymać, odpocząć, uzyskać wiele interesujących dla niego informacji w tematyce odnoszącej się do problemów z którymi się na co dzień boryka. Może doświadczyć wsparcia i pomocy innych, poczuć że nie jest w tym wszystkim sam!

Spotkania mają na celu:

- umożliwienie rodzicom dzielenia się własnym doświadczeniem, w pokonywaniu  towarzyszącym trudnościom z innymi,

- uzyskanie wsparcia emocjonalnego,

- umożliwienie wymiany użytecznych informacji,

- umożliwienie zwalczanie poczucia bezradności wobec problemu, choroby dziecka, trudnej sytuacji życiowej.

Uczestnicząc w grupie wsparcia:

- będziesz mieć możliwość kontaktu z innymi osobami borykającymi się z podobnym problemem co ty, co umożliwi Ci nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni, wymianę doświadczeń,

- będziesz mieć możliwość rozwinięcia wiary w siebie, uświadomienia sobie, że nie jesteś sam/a w sytuacji z którą się zmagasz,

- uzyskasz informację mogące pomóc Ci w procesie wychowawczym twojego „ wyjątkowego dziecka”,

- dasz sobie czas i przestrzeń na to by odpocząć, posłuchać drugiego człowieka, podzielić się tym co trudnego przeżywasz – jeśli oczywiście zechcesz.

Udział w spotkaniach jest dobrowolny. Na spotkaniach będzie obowiązywała zasada poufności. Chcemy podczas tych spotkań stworzyć przestrzeń podczas której w atmosferze zaufania i otwartości będzie można spędzić wspólnie razem czas, uzyskać wsparcie i nawiązać nowe relacje.

Spotkania odbywają się w ostatnie poniedziałki każdego miesiąca o godz. 16:15 w budynku Bursy Szkolnej (świetlica - I piętro).

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Autor: Justyna Rozińska - pedagog